Nejnižší cena spárovky Hevea v ČR, od 33.900 Kč / m3. Stálá skladová zásoba přes 100 m3, pravidelné závozy po celé ČR a na Slovensko.

Hevea braziliensis, kaučukovník brazilský

Dřevina Hevea má svůj původní název Hevea braziliensis, česky řečeno kaučukovník brazilský.

 

Kaučukovník brazilský je tropický strom čeledi pryšcovité jehož latex je využívaný jako zdroj přírodního kaučuku. Domovem kaučukovníku brazilského je jižní Amerika, konkrétně Brazílie a Amazonský prales. Roste jako součást tropických deštných lesů v nadmořských výškách do 500 metrů. Často roste na periodicky zaplavovaných stanovištích. V divoké přírodě strom vyrůstá až do výšky 30 metrů. Bílý či do žluta zbarvený kaučuk se nachází v kůře, před floémem. Na plantážích pěstované kaučukovníky jsou z důvodu odebírání latexu výrazně nižšího vzrůstu. Stromy kaučukovníky vyžadují tropické a subtropické klima s minimem 1200 mm srážek a nesmí být za žádných okolností vystavené mrazu.

 

 

V Evropě byl strom kaučukovník znám již od dob Kryštofa Kolumba, ale latex z kaučukovníku brazilského se začal využívat až v průběhu 18. století, kdy byla objevena jeho schopnost skvěle vygumovat text napsaný tuhou. Větší nárůst poptávky byl zaznamenán v souvislosti s vynálezem galoší v roce 1825 a především po objevu vulkanizace ve 40.letech 19. století, což vedlo ke zbohatnutí brazilských oblastí. Objevitel Henry Wickham ve službách Britského impéria v 70. letech 19. stol. tajně vyvezl do Británie 70 tisíc semen tohoto stromu. Další semena byla postupně rozeslána na Cejlon, do Indie, Britského Malajska a také do Indonésie. Stromů vzešlo však velmi málo. Největším producentem na světě se mělo stát a také stalo Britské Malajsko. Britský botanik a dlouholetý ředitel Botanické zahrady v Singapuru a neúnavný propagátor kaučukovníku Henry Nicholas Ridley jako první přišel s návodem, jak efektivně získávat kaučuk, aniž by se ubližovalo stromu. Cena přírodního kaučuku na světovém trhu je provázána s cenou ropy. Thajsko, Indonésie a Malajsie se ročně podílí na 72 % ze celosvětové produkce. Pěstování odrůd kaučukovníku bylo zkoušeno také v jiných světových destinacích, ale bez úspěchu. Dřevina Hevea má náročné a specifické požadavky pro svůj růst, daří se jí pouze v oblastech jižní Afriky a jižní a jihovýchodní Asii. V asijských zemích se vyskytuje především v Thajsku, Malajsii, Vietnamu a Indonésii.

 

 

Hlavním důvodem pro pěstování kaučukovníku brazilského je tedy získávání latexu z kůry stromů. Po 20 – 30 letech své existence již nejsou stromy ekonomicky efektivní pro získávání latexu a proto jsou dále využívány k těžbě dřeva. V době kdy již neprodukují tolik kvalitního latexu, dojde k poklesu produkce, což je zhruba po 20 – 30 letech, jsou stromy pokáceny a dále zpracovány pro využití dřeva na nábytek apod. Kvality kaučukovníku jako kvalitní a stabilní dřeviny byly objeveny relativně nedávno. Před tímto zjištěním, byly stromy po pokácení páleny.

 

 

 

https://www.sparovka-hevea.cz/