Nejnižší cena spárovky Hevea v ČR, od 33.900 Kč / m3. Stálá skladová zásoba přes 100 m3, pravidelné závozy po celé ČR a na Slovensko.

Terasové dřevo IPE

Dřevina IPE - to je krása a odolnost v jednom!

Terasové dřevo IPE, často nazývané také "brazilský ořech", je jedním z nejvyhledávanějších materiálů pro venkovní terasy. IPE můžete také znát pod označením jako "lapacho" a nebo "ironwood". Latinský název nese IPE: Tabebuia spp. Díky svým výjimečným vlastnostem a estetickému vzhledu se stalo IPE populární volbou mezi architekty, staviteli, designéry i domácími kutily. Pojďme se blíže podívat na to, co dělá IPE tak výjimečným.

Původ a vlastnosti

IPE pochází z Jižní a Střední Ameriky, zejména z Brazílie. Vyskytuje se také v oblasti Karibiku. Toto dřevo je známo svou mimořádnou tvrdostí, trvanlivostí a odolností vůči povětrnostním vlivům. Hustota dřeva IPE je tak vysoká, že je často přirovnáváno k oceli. Díky tomu je velmi odolné proti hnilobě, hmyzu a plísním, což ho činí ideálním materiálem pro venkovní použití. IPE patří k nejtvrdším dřevinám na světě. Je v každém ohledu velmi trvanlivé a po vysušení je stabilní. Díky vysoké hustotě a extrémně vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek má dlouhou životnost. Tyto ve dřevě obsažené látky se však u dřeviny IPE vyplavují až 1 rok a proto rozhodnete-li se IPE povrchově ošetřovat, pak je to možné až po 1 roce po vystavení terasy přímému povětrnostnímu působení. Pokud se rozhodnete terasu povrchově neošetřovat, dojde k vytvoření šedé patiny. K šednutí dochází vlivem působení slunečního záření a vody. Nejvýznamnější složkou záření, která má vliv na šednutí dřeva je UV záření. Molekuly dřeva toto záření pohlcují a při současném působení vody vzniká na povrchu i do hloubky dřeva šedá patina. Tato šedá patina se časem stane přirozenou ochranou proti dalšímu působení UV záření.

Hustota dřeva: ca. 1200 kg/m3
Vzduchosuché na: 20 - 22%

Estetika a údržba

Jednou z nejvýraznějších vlastností dřeva IPE je jeho nádherný vzhled. Má bohatou, tmavou barvu, která se pohybuje od olivově hnědé po tmavě červenohnědou. Dřevo má jemnou texturu a často obsahuje atraktivní pruhování, které dodává terase luxusní vzhled. Pokud je dřevo ponecháno bez ošetření, časem získá krásnou stříbrnošedou patinu, což někteří majitelé preferují. Za nás doporučujeme OSMO - Terasové oleje ve vybraném barevném odstínu. Bezbarvý nátěrdoporučujeme použít pouze pro zastřešené terasy. Pro nekryté terasy, vzhledem k velmi nízké odolnosti vůči UV záření, bezbarvý nátěr nedoporučujeme. Pokud se dřevo rozhodnete nechat přirozeně zestárnout, stačí ho pravidelně čistit, aby zůstalo v dobrém stavu.

Ekologické aspekty

Vzhledem k rostoucímu zájmu o udržitelné materiály je důležité zmínit, že dřevo IPE je těženo v souladu s ekologickými standardy.

Použití a instalace

IPE je ideální pro různé venkovní aplikace, včetně teras, plotů, obkladů, zahradních nábytků a mostů. Díky své hustotě a tvrdosti je však třeba při instalaci používat speciální nástroje a techniky. Většina profesionálů doporučuje předvrtání otvorů pro šrouby, aby se předešlo praskání dřeva.

Cena a dostupnost

Cena IPE dřeva je vyšší než u běžných druhů dřeva, což je způsobeno jeho výjimečnými vlastnostmi a dlouhou životností. Investice do tohoto materiálu se však vyplatí díky jeho trvanlivosti a nízkým nárokům na údržbu. Navíc, díky své estetické hodnotě může výrazně zvýšit hodnotu nemovitosti.

Závěr

Terasové dřevo IPE představuje perfektní kombinaci krásy a funkčnosti. Jeho odolnost vůči přírodním živlům, dlouhá životnost a luxusní vzhled z něj činí ideální volbu pro ty, kteří hledají kvalitní materiál pro dokonalou venkovní terasu.

Na našem e-shopu nabízíme terasová prkna IPE v rozměru 20x140 mm v délkách od 3060 mm do 5190 mm, provedení hladké. Profil TICO, oboustranně hladký, montáž na šrouby, alternativa - montáž pomocí klipů DeckWise a nebo FIXING DILA II (bez viditelných šroubů). Na základě Vámi provedené objednávky příslušného počtu m² Vám zašleme aktuální tabulku skladových zásob jednotlivých délek prken, ze kterých si vyberete. Nebo volejte Tel.: 723908469 a individuálně se s námi dohodnete. Jakýkoliv materiál z dřevěného masivu montovaný ve venkovních prostorách nezůstane klidný a bude neustále pracovat podle vlivu okolního prostředí. Pro realizaci IPE terasy lze využít podkladní hranoly KERUING, které také můžete zakoupit na našem e-shopu. Pokud si chcete přečíst více informací o hranolech KERUING, zde je pro Vás článek: www.sparovka-hevea.cz/clanky-z-blogu/keruing-podkladni-hranoly--drevene-terasy