Nejnižší cena spárovky Hevea v ČR, od 33.900 Kč / m3. Stálá skladová zásoba přes 100 m3, pravidelné závozy po celé ČR a na Slovensko.

Dřevěné terasy z exotické dřeviny MERBAU

Jakou dřevinu vybrat na dřevěnou terasu? Jaké jsou výhody tropické dřeviny MERBAU? Jak vypadá terasa z MERBAU?

Pokud Vás právě napadají tyto otázky, neváhejte a přečtěte si až do konce náš nový článek. V tomto článku rozebereme dřevěné terasy, zaměříme se na exotickou dřevinu MERBAU a také na její výhody právě pro realizaci nové dřevěné terasy. V současné době je na výběr velké množství různých materiálů, které se používají pro stavbu teras. Pokud už máte jasno alespoň v tom, že na svou terasu u Vašeho domu, chcete přírodní materiál, pak Vás tento článek zajisté zaujme. I když jste již zúžili Váš výběr materiálu na dřevo, stále je velká nabídka vhodných dřevin pro realizaci Vaší terasy. Můžete si přečíst nepočet článků na internetu a nechat se inspirovat Vašimi známími či sbírat informace od různých prodejců. To, jakou dřevinu nakonec zvolíte, ale bude vždy jen a jen Vaše rozhodnutí. My jako společnost WOODS s.r.o. se zabýváme dovozem a prodejem exotických dřevin do ČR.

Jaké jsou druhy dřeva používané na dřevěné terasy? Na trhu je velmi široká nabídka dřevěných terasových prken. Od dřevěných prken vyrobených z evropských dřevin, jako jsou smrk, borovice, modřín a další, přes tepelně upravená evropská dřeva (tzv. thermowood) – borovice, smrk, jasan atd. Pak se setkáte s terasami ze sibiřského modřínu. A v neposlední řadě, se na našem trhu již více než 20 let používají terasová prkna z tvrdého tropického dřeva.

Jak se mezi touto nabídkou zorientovat a vybrat si pro sebe to nejlepší dřevo na terasu? Mezi jednotlivými výše uvedenými dřevinami je velký rozdíl v mechanické odolnosti, životnosti a pochopitelně také v ceně. Proto by si každý, kdo plánuje vybudování dřevěné terasy, měl rozmyslet, co od nové terasy očekává – zejména z pohledu životnosti terasy, vzhledu (viditelné či skryté uchycení), nároků na údržbu a kolik je do plánované terasy ochoten investovat. Pokud už jste rozhodnuti pro dřevo - doporučujeme Vám zvolit exotické dřeviny. Proč? Dozvíte se níže!

Proč terasy z tropického dřeva vydrží déle? Životnost dřevěných teras je silně závislá na hustotě použité dřeviny. Zjednodušeně se dá říci, že čím vyšší hustotu dřevo má, tím je méně nasákavé a více odolné proti povětrnostním vlivům. Dřevo s vyšší hustotou je tvrdší a tedy i odolnější vůči mechanickému poškození (manipulace s nábytkem na terase, obsluha grilu apod.). Evropské dřeviny, i ty tepelně upravené, jsou samozřejmě odolné, ale jejich hustota dosahuje maxima 450 kg/m3, zatímco hustota sibiřksého modřínu už se pohybuje okolo 650 – 690 kg/m3. Proto je odolnost sibiřského modřínu výrazně lepší avšak musíme počítat s tím, že u sibiřského modřínu může docházet k tvorbě podélných prasklin. 

Nyní již pojďme k odolnosti tropických dřevin! Tropické dřeviny rostou ve velmi náročných podmínkách. Tím myslíme, ve vysoké vlhkosti daného prostředí a také při růstu podléhají neustálým útokům plísní a škůdců. Aby se ubránily, musejí přizpůsobit svou strukturu - nejčastěji právě vyšší hustotou dřeva, někdy vyšším obsahem speciálních obranných látek. Nejměkčí z tropických dřevin, které se na terasy využívají, je TEAK (hustota je ca 690 kg/m3). TEAK však obsahuje vysoké procento přírodních olejnatých silic, které dřevo přirozeně chrání proti vlhkostí. Navíc se jedná o jednu z nejstabilnějších tropických dřevin. Proto je TEAKOVÉ dřevo tak ceněné. Další tropické dřeviny nabízené na českém trhu jsou BANGKIRAI, MASSARANDUBA, GARAPA, CUMARU, IPE a právě i velice odolné dřevo MERBAU! Všechny tyto dřeviny, včetně MERBAU, mají hustotu mnohem vyšší a patří mezi nejtvrdší tropické dřeviny. Dosahují hustoty přes 1100 kg/m3, tj. zhruba dvojnásobku hustoty evropského dubu, který je u nás považován za tvrdou dřevinu. Jednotlivé tropické dřeviny se od sebe odlišují barvou, tvrdostí i objemovou stálostí (stabilitou).

Jak vypadá terasa z MERBAU?

 

Latinský název MERBAU: Intsia Bijuga

Dřevo se vyskytuje v Jihovýchodní Asii, zejména v Indonesii, Vietnamu, Thajsku a Malajsii v oblastech blízko pobřeží a ve vyšších polohách do 400 m nad mořem. Typickou barvou dřeva pro MERBAU je hnědo-šedé až tmavě červeno-hnědé dřevo s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Letokruhy u tohoto typu dřeva nejsou znatelné. Dřevo MERBAU je všeobecně pokládáno za pevné a velmi tvrdé. Je v každém ohledu velmi trvanlivé a po vysušení je stabilní. Díky vysoké hustotě a extrémně vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek má dlouhou životnost. Tyto ve dřevě obsažené látky se však u dřeviny MERBAU vyplavují velmi  razantně. Vyplavená tříslovina tanin může způsobit vznik barevných skvrn na stavebních materiálech – na omítce, cihlách, kameni. V souvislosti s tím je třeba příslušně chránit ostatní konstrukční díly (např. omítku, dlažbu...), protože se obsažená látka dá odstranit velmi těžko. Dřevo umístěné na terasách či balkonech, kde může k tomuto kontaktu dojít, musí být použito tak, aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými žlaby. Terasy z dřeviny MERBAU doporučujeme před zabudováním ze všech řezných stran ošetřit voskem - Osmo Vosk na řezné hrany č. 5735  ihned po té pevně připevnit na připravený rošt. Rozhodnete-li se MERBAU povrchově ošetřovat, pak je to možné až po ca. 3 měsících  po vystavení terasy přímému povětrnostnímu působení.  Pokud se rozhodnete terasu povrchově neošetřovat, dojde k vytvoření šedé patiny. K šednutí dochází vlivem působení slunečního záření a vody. Nejvýznamnější složkou záření, která má vliv na šednutí dřeva je UV záření. Molekuly dřeva toto záření pohlcují a při současném působení vody vzniká na povrchu i do hloubky dřeva šedá patina. Tato šedá patina se časem stane přirozenou ochranou proti dalšímu působení UV záření.

Na našem e-shopu nabízíme MERBAU v provedení: 21x140 mm, délky od 2440 až do 4270 mm, hladké.

Doporučená povrchová úprava: OSMO Terasové oleje ve vybraném barevném odstínu.
(Bezbarvý nátěr se doporučuje pouze pro zastřešené terasy, pro nekryté terasy se  vzhledem k velmi nízké odolnosti vůči UV záření bezbarvý nátěr nedoporučuje.) 
Podkladní hranoly pro terasu MERBAU doporučujeme pokládát do vzdálenosti cca 40 cm od sebe, pro terasu MERBAU můžete využít podkladní hranoly z našeho e-shopu, z exotické dřeviny KERUING. Závěrem dodáváme, že jakýkoliv materiál z dřevěného masivu montovaný ve venkovních prostorách nezůstane klidný a bude neustále pracovat podle vlivu okolního prostředí. Více o podkladních hranolech KERUING si přečtěte v našem nedávném článku: keruing-podkladni-hranoly--drevene-terasy